Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Staff Contacts | Home RSS
 
 
 

High School Sports scores, schedules

January 24, 2014
Cape Coral Daily Breeze

Boys Soccer

District 3A-13 Tournament

at Mariner

Wednesday, Jan. 22

Semifinals

Cape Coral 4, Lemon Bay 0

Mariner 3, Ida Baker 0

Friday, Jan. 24

Championship: (2) Mariner vs. (1) Cape Coral, 7 p.m.

District 2A-12 Tournament

Wednesday, Jan. 22

at LaBelle

Semifinals

Bishop Verot 6, Dunbar 0

Clewiston 1, LaBelle 0 (SO, 4-3)

Friday, Jan. 24

at LaBelle

Championship: (3) Clewiston vs. (1) Bishop Verot, 7 p.m.

Regional Quarterfinals

Jan. 30

TBD

Girls Soccer

Regional Quarterfinals

Thursday, Jan. 23

Region 3A-4

Naples 2, Ida Baker 1

Estero 4, North Fort Myers 3 (PK, 5-4)

Region 2A-3

Bishop Verot 6, DeSoto County 0

Cardinal Mooney 5, Oasis 0

Regional Semifinals

Tuesday, Jan. 28

Region 3A-4

Naples at Estero, 7 p.m.

Region 2A-3

Bishop Verot at Cardinal Mooney, 7 p.m.

Regional Finals

Friday, Jan. 31

TBD

Boys Basketball

Wednesday, Jan. 22

Cape Coral 42, Estero 38

Thursday, Jan. 23

Mariner 65, Fort Myers 61

Friday, Jan. 24

Cape Coral at Golden Gate, 7:30 p.m.

Island Coast at Port Charlotte, 7 p.m.

Cypress Lake at Mariner, 7:30 p.m.

Ida Baker at North Fort Myers, 7 p.m.

Seacrest at Oasis, 7:30 p.m.

Saturday, Jan. 25

Island Coast at Fort Myers, 8 p.m.

Monday, Jan. 27

Cypress Lake at North Fort Myers, 7:30 p.m.

Oasis at Moore Haven, 6:30 p.m.

Tuesday, Jan. 28

Cape Coral at Island Coast, 7:30 p.m.

Mariner at Gibbs, 7:30 p.m.

Oasis at Canterbury, 6 p.m.

Wednesday, Jan. 29

East Lee County at Mariner, 7:30 p.m.

Thursday, Jan. 30

Cape Coral aat South Fort Myers, 7:30 p.m.

SWF Christian at North Fort Myers, 7:30 p.m.

Friday, Jan. 31

Cape Coral at Canterbury, 6 p.m.

Island Coast at Mariner, 7:30 p.m.

Girls Basketball

Thursday, Jan. 23

Oasis 49, Gateway Charter 44

Friday, Jan. 24

Dunbar at Cape Coral, 7:30 p.m.

Seacrest at Oasis, 6 p.m.

District 6A-11 Tournament

Tuesday, Jan. 28

(5) Ida Baker at (4)?Island Coast, 7 p.m.

Wednesday, Jan. 29

Semifinals

Baker-Island Coast winner at (1) Port Charlotte, 7 p.m.

(3) North Fort Myers at (2)?Venice, 7 p.m.

Friday, Jan. 31

Championship: TBD, at highest seed, 7 p.m.

District 5A-12 Tournament

Monday, Jan. 27

(5) Lely at (4) Mariner, 7 p.m.

(6)?Immokalee at (3) Cypress Lake, 7 p.m.

Wednesday, Jan. 29

Semifinals

at Cape Coral

Cypress Lake-Immokalee winner vs. (2) Golden Gate, 5 p.m. NOTE: 7 p.m. at higher seed if two Collier schools

Mariner-Lely winner vs. (1) Cape Coral, 7 p.m.

Friday, Jan. 31

at Cape Coral

Championship: TBD, 7 p.m.

District 4A-11 Tournament

at Dunbar

Tuesday, Jan. 28

(4) Gateway Charter vs. (5) LaBelle, 7 p.m.

Wednesday, Jan. 29

(2) Bishop Verot vs. (3) Oasis, 6 p.m.

(1) Dunbar vs. Gateway-LaBelle winner, 7:30 p.m.

Friday, Jan. 30

Championship: TBD, 7 p.m.

Wrestling

Friday, Jan. 31

District 2A-11

at Island Coast

Saturday, Feb. 1

District 2A-12

at Naples

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web