Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Staff Contacts | Home RSS
 
 
 

High School Sports scores, schedules

January 30, 2013
Cape Coral Daily Breeze

Boys Basketball

Monday, Jan. 28

Island Coast 68, LaBelle 60

C.S. Naples 54, Bishop Verot 39

Tuesday, Jan. 29

Fort Myers 61, Mariner 52

East Lee County 58, Island Coast 45

Cape Coral 54, South Fort Myers 30

Wednesday, Jan. 30

Lemon Bay at Cape Coral, 7:30 p.m.

Thursday, Jan. 31

Estero at Mariner, 7:30 p.m.

SWF Christian at North Fort Myers, 7:30 p.m.

Friday, Feb. 1

North Fort Myers at Island Coast, 7:30 p.m.

Saturday, Feb. 2

Fort Myers at Bishop Verot, 7:30 p.m.

Ida Baker at C.S. Naples, 6 p.m.

Girls Basketball

District 6A-13 Tournament

at Ida Baker

Tuesday, Jan. 29

Island Coast 55, South Fort Myers 30

Wednesday, Jan. 30

Semifinals

(4) Island Coast vs. (1) Fort Myers, 5 p.m.

(2) Ida Baker vs. (3) Riverdale, 7 p.m.

Friday, Feb. 1

Championship: TBD, 7 p.m.

District 5A-13 Tournament

Monday, Jan. 28

(5) Mariner at (4) Cypress Lake, 7 p.m.

Wednesday, Jan. 30

Semifinals

(3) North Fort Myers at (2) Lemon Bay, 7 p.m.

(4) Cypress Lake at (1) Cape Coral, 7 p.m.

Friday, Feb. 1

Championship: TBD (at highest remaining seed), 7 p.m.

District 3A-11

Tuesday, Jan. 29

St. John Neumann 51, Moore Haven 13

Oasis 42, Evangelical Christian 24

Seacrest 43, Canterbury 31

Wednesday, Jan. 30

at C.S. Naples

Semifinals

(2) St. John Neumann vs. (3) Oasis , 5:30 p.m.

(4) Seacrest vs. (1) Community School of Naples, 7 p.m.

Friday, Feb. 1

at C.S. Naples

Championship: TBD, 7 p.m.

Boys Soccer

Wednesday, Jan. 30

Regional Quarterfinals

Region 4A-3

Manatee at Barron Collier, 7 p.m.

Gulf Coast at Lakewood Ranch, 7 p.m.

Region 3A-3

Cape Coral at Estero, 7 p.m.

Immokalee at Mariner, 7 p.m.

Region 2A-3

Benjamin at LaBelle, 7 p.m.

Bishop Verot at King's Academy, 7 p.m.

Region 1A-3

First Baptist at Evangelical Christian, 7 p.m.

Danterbury at C.S. Naples, 7 p.m.

Saturday, Feb. 2

Regional Semifinals

TBD

Girls Soccer

Tuesday, Jan. 29

Regional Finals

Region 4A-3

Lakewood Ranch 1, Plant City 0

Region 3A-3

Osceola 2, Riverdale 1 (PK, 1-0)

Region 1A-3

Evangelical Christian 4, Melbourne Central Catholic 0

Friday, Feb. 1

State Semifinals

Class 4A

Lakewood Ranch at Melbourne, 7 p.m.

Class 3A

Osceola at American Heritage, 7 p.m.

Class 1A

Evangelical Christian at Marathon, 7 p.m.

Wrestling

Friday, Feb. 1

District A-12 at SWF Christian

Saturday, Feb. 2

District 2A-11 at Venice

District 2A-12 at Naples

District A-11 at Bradenton Southeast

Softball

Wednesday, Jan. 30

Preseason

North Fort Myers at Naples Classic

Thursday, Jan. 31

Preseason

Ida Baker at Barron Collier Classic

Island Coast at Cape Coral Classic

North Fort Myers at Naples Classic

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web