Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Staff Contacts | Home RSS
 
 
 

High School Sports scores, schedules

October 20, 2012
Cape Coral Daily Breeze

Football

Week 9

Friday, Oct. 26

Cape Coral at Lehigh, 7:30 p.m.

Estero at Mariner, 7:30 p.m.

Fort Myers at Ida Baker, 7:30 p.m.

Riverdale at Island Coast, 7:30 p.m.

Bishop Verot at North Fort Myers, 7:30 p.m.

Imagine School at Oasis, 7 p.m.

Cape Coral Christian at Winter Haven Oasis, 6 p.m.

East Lee County at Cypress Lake, 7:30 p.m.

Charlotte at South Fort Myers, 7:30 p.m.

Dunbar at Avon Park, 7:30 p.m.

St. Petersburg Catholic at Evangelical Christian, 7 p.m.

Marco Island Academy at Gateway Charter, 7 p.m.

SWF Christian at St. John Neumann, 7 p.m.

St. Stephen's Episcopal at C.S. Naples, 7 p.m.

First Baptist at Out-of-Door, 7 p.m.

Gulf Coast at Golden Gate, 7 p.m.

Lely at Palmetto Ridge, 7:30 p.m.

North Miami Beach at Naples, 7:30 p.m.

Lemon Bay at Clearwater Central Catholic, 7:30 p.m.

Chaminade-Madonna Prep at Venice, 7:30 p.m.

Lake Placid at LaBelle, 7:30 p.m.

DeSoto County at Bayshore, 7:30 p.m.

Hardee County at Southeast, 7:30 p.m.

Moore Haven at Calvary Christian, 7:30 p.m.

Bartow at Sebring, 7:30 p.m.

JV/Freshman Football

(Fr. 6 p.m./JV 7:30 p.m.)

Thursday, Oct. 25

Mariner at Ida Baker

Island Coast at Riverdale

Volleyball

District 5A-13

at Cypress Lake

Monday, Oct. 22

(4) Cape vs. (5) Mariner, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 23

(1) Lemon Bay vs. Cape-Mariner winner, 5:30 p.m.

(2) North Fort Myers vs. (3) Cypress Lake, 7:30 p.m.

Thursday, Oct. 25

Championship: TBD, 7 p.m.

District 6A-13

at Fort Myers

Monday, Oct. 22

(4) Ida Baker vs. (5) Island Coast, 7 p.m.

Tuesday, Oct. 23

(2) Riverdale vs. (3) South Fort Myers, 5 p.m.

(1) Fort Myers vs. Baker-Island Coast winner, 7 p.m.

Thursday, Oct. 25

Championship: TBD, 7 p.m.

District 3A-11 Tournament

Monday, Oct. 22

C.S. Naples at Oasis, 6 p.m.

Moore Haven at Canterbury, 6 p.m.

Tuesday, Oct. 23

St. John Neumann at Seacrest, 6 p.m.

Evangelical Christian vs. CSN-Oasis winner, 5 p.m.

Wednesday, Oct. 24

at Oasis

Canterbury-Moore Haven winner vs. Seacrest-SJN winner, 7 p.m.

Thursday, Oct. 25

at Oasis

Championship: TBD, 7 p.m.

Boys & Girls Golf

Monday, Oct. 22

Boys Region 2A-5 at Heritage Oaks Golf & Country Club, 11:30 a.m.

Boys Region 1A-6 at Coral Oaks Golf Course, 11:15 a.m.

Girls Region 2A-5 at Vinyards Country Club, 9:30 a.m.

Girls Region 1A-6 at Lemon Bay Golf Course, 11 a.m.

Swimming

Tuesday, Oct. 23

District 1A-9

at Community School of Naples

Swimming prelims 9 a.m., diving 1 p.m., swim finals 5 p.m.

Thursday, Oct. 25

District 2A-10

at FGCU

Swimming prelims 9 a.m., diving 2 p.m., swim finals, 6 p.m.

Cross Country

Saturday, Oct. 20

Ida Baker, Island Coast, Mariner, North Fort Myers at Lely Invitational, 7:30 a.m.

Bowling

Tuesday, Oct. 23

Cypress Lake vs. Cape Coral at Coral Lanes, 3:30 p.m.

Lehigh vs. Ida Baker at Headpinz, 3:30 p.m.

Mariner at Fort Myers, 3:30 p.m.

North Fort Myers vs. Island Coast at All Star Lanes, 3:30 p.m.

Thursday, Oct. 25

Dunbar vs. Cape Coral at Coral lanes, 3:30 p.m.

Mariner vs. Ida Baker at Headpinz, 3:30 p.m.

Lehigh vs. Island Coast at All Star Lanes, 3:30 p.m.

North Fort Myers vs. Fort Myers at Pin Street, 3:30 p.m.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web